5 ВАГОМИХ ПРИЧИН ВІДКРИТИ
КНИГУ ПРОСТО ТУТ І ЗАРАЗ

Якщо ви любите читати, то знаєте, що ця справа може принести неймовірне задоволення й викликати такі емоції, котрі не здатен запропонувати жоден інший вид дозвілля. Але чи знаєте ви, що книга не тільки розважає й культурно збагачує, вона може бути корисною і для нашого здоров’я? Зараз пояснимо.

Ми не насолоджуємося книгою так, як серіалом, фільмом чи навіть театральною виставою. Книга змушує працювати розум. Вона вимагає від нас концентрації, спонукає бути цілковито активними. До того ж книга — це відчинене вікно до нових ідей, далеких країв та фантастичних краєвидів. Словом, це простір безмежної свободи для нашої уяви. Старанний читач знає, що це захоплення робить нас освіченішими та мудрішими. Однак про те, що воно має й інші переваги, окрім можливості похизуватися на вечірці, він може й не здогадуватися. Адже читання розвиває пам’ять, знижує стрес і навіть допомагає краще засинати! Книги чарівні?.. Хай там як, але користь від них реальна. А ось і докази:

1

Читання розвиває емпатію (співпереживання).

Читаючи художню літературу, ми потрапляємо до незнайомого світу й нерідко опиняємося на місці іншої людини або й декількох. І навіть не усвідомлюючи цього, намагаємося зрозуміти їхні почуття та дії … Ми уявляємо себе на місці персонажів, народжених фантазією письменника! Це називається емпатією, і якщо вірити дослідженню, опублікованому в «Science Mag» 2013 року, художні книги здатні істотно розвивати цей дар — розуміти емоції. І хоча читання — заняття, яке практикують наодинці, воно допомагає бути безкорисливішим та прислухатися до інших. Хто б міг подумати?

2

Читання знижує рівень стресу.

Книги — найкращі ліки від тривог і клопотів? Якщо вірити дослідженню Університету Сассекса, здійсненому 2009 року й опублікованому в «Stylist UK», читання упродовж щонайменше шести хвилин на день сприяє зниженню стресу на 68%. Для порівняння: музика знижує це неприємне відчуття на 61%, а чашка чаю — на 54% (зазначимо, що це англійське дослідження). Причина проста: коли ми занурюємось у книгу (байдуже, художню чи ні), то зосереджуємося на тексті. І згодом м’язи розслабляються, пульс сповільнюється. На жаль, у дослідженні не описано, що ж відбувається в нашому тілі, якщо ми поєднуємо читання з чашечкою чаю…

3

Читання стимулює пам’ять.

Читати — добре не тільки для настрою, а й для розуму! Це підтверджують численні дослідження: читання — це справжня гімнастика для мозку. Коли ми регулярно займаємося цією справою, то стимулюємо нейронні зв’язки й змушуємо працювати пам’ять. Згідно з дослідженням, опублікованим 2013-го в науковому журналі «Neurology», систематичне читання зменшує порушення когнітивних функцій на 32%. І хоча занурення в хорошу книженцію не є чудодійними ліками від усіх хвороб, дослідження, опубліковане 2001 року в журналі «Proceedings» Національної академії наук США, показує, що читання має позитивний вплив на перебіг хвороби Альцгеймера. Так, люди, які регулярно читають, мають на 2,5% нижчий ризик розвитку цієї недуги. Чому? На думку дослідників, наш мозок — такий самий орган, як і всі інші. Його теж треба залучати до роботи й тренувати, щоб він не «вийшов з ладу» передчасно.

4

Читання терапевтичне.

2012 року група, яка вивчала поведінку споживачів, намагалася з’ясувати, що спонукає людей регулярно перечитувати книгу чи передивлятися фільм. Залежність? Дійство, близьке до ритуалу? Чи просто ностальгія? Опитавши два десятки добровольців, дослідники з’ясували, що особи, схильні повертатися до вже прочитаної книги, роблять це, щоб знайти в її історії новий смисл. Інакше кажучи, перечитування сприяє новому погляду на життя й може мати психотерапевтичний ефект. Приміром, одна з опитаних пояснила, що взяла за звичку перечитувати «Мости округу Медісон» Роберта Джеймса Воллера, коли їй стає сумно. За її словами, книга допомагає «добряче виплакатися й позбутись усіх сумних думок». Отже, як бачите, перечитування книги — це не марна трата часу! Навпаки, це справжня протиотрута від депресії.

5

Читання допомагає швидше засинати.

Хоч задрімати під серіал нібито й приємніше, ніж за книгою, другий варіант значно кращий для здоров’я. Дослідження, проведене відомою клінікою Мейо (США), показало, що читання в ліжку допомагає швидше заснути. Усе просто: регулярно читаючи перед сном, ми розслабляємося й ніби створюємо певний ритуал. Внаслідок цього мозок і тіло отримують сигнал, який дає їм зрозуміти: пора заплющувати оченята! І навпаки, екрани довше не дають нам заснути й можуть згубно впливати на сон. Отже, над вибором «снодійного» довго вагатися не доводиться (принаймні нам).

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на telegram
Поділитися на whatsapp
Поділитися на email